Katowice, jako stolica województwa śląskiego i główny ośrodek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, oferuje bardzo różnorodne możliwości rozwoju zawodowego. Bezrobocie utrzymuje się tu na niskim poziomie, a ofert pracy w Katowicach jest naprawdę wiele. Czytaj dalej i poznaj szczegóły na temat tutejszego rynku zatrudnienia.
Bezrobocie: Katowice
Charakterystykę rynku pracy w stolicy woj. śląskiego warto zacząć od garści danych statystycznych. Miasto Katowice liczy 287,0 tys. mieszkańców (dane GUS na koniec 2021 r.). Katowiczanie nie zmagają się z wysokim bezrobociem, w bardzo wielu zawodach można znaleźć pracę w Katowicach od zaraz. Stopa bezrobocia w mieście na koniec marca 2022 r. wynosiła 1,9% (dane GUS). Dla porównania – wskaźnik dla:
- Polski – 5,4%,
- województwa śląskiego – 4,2%.
Na koniec marca 2022 r. w ewidencji PUP wpisanych było 4162 bezrobotnych, z czego 2143 to kobiety. Wśród osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy najwięcej jest długotrwale bezrobotnych. Od co najmniej 12 miesięcy bez pracy pozostaje 1566 katowiczan.
Barometr zawodów: Katowice
Jakich pracowników brakuje na rynku zatrudnienia w Katowicach? Kogo poszukują tutejsi pracodawcy, a kto może mieć trudności ze znalezieniem ofert? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w Barometrze zawodów. To badanie przygotowywane jest raz do roku przez ekspertów we współpracy z pracodawcami. Dzieli ono profesje na:
- zawody deficytowe – w których prognozuje się brak problemów ze znalezieniem pracy – zapotrzebowanie pracodawców jest duże, ale nie ma wystarczająco wielu chętnych i posiadających kwalifikacje kandydatów,
- zawody nadwyżkowe – ich przedstawiciele powinni liczyć się z małą liczbą ofert i dużą konkurencją w procesach rekrutacyjnych, zapotrzebowanie pracodawców jest małe,
- zawody w równowadze – podobna liczba dostępnych ofert, co spełniających kryteria osób chętnych do pracy – poszukiwania nowego zajęcia nie powinny się przedłużać.
W jakich zawodach jest zatem najłatwiej o pracę? Katowice, to miasto z 24 profesjami deficytowymi, z czego pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni znajdują się w dużym deficycie.
Trudności ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć nauczyciele – poszukiwani są nauczyciele praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, a także nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.
Na kogo jeszcze czekają oferty pracy? Katowice to miasto z bardzo zróżnicowaną strukturą branżową. Rozwija się tu energetyka, budownictwo, przemysł samochodowy i spożywczy, transport i logistyka. Różnorodność widać też w liście zawodów deficytowych. Znaleźli się na niej:
- w branży energetycznej, elektrycznej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy,
- w budowlance – monterzy instalacji budowlanych, kierownicy budowy, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
- w usługach – fryzjerzy i kosmetyczki,
- w motoryzacji – mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze i lakiernicy samochodowi,
- w transporcie, logistyce – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- w usługach medycznych i opiekuńczych, pomocy socjalnej – lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, psycholodzy i psychoterapeuci, pracownicy socjalni,
- samodzielni księgowi,
- pracownicy służb mundurowych,
- specjaliści administracji publicznej.
W stolicy województwa śląskiego nie wskazano natomiast żadnych zawodów nadwyżkowych. To dobra wiadomość dla wszystkich poszukujących zatrudnienia.